Czy kiedykolwiek przechodząc obok sałaty rzymskiej w sklepie pomyślałeś, że młoda zielenina jest lepszym wyborem? Większość z nas myśli w taki właśnie sposób, wierząc, że sałata rzymska znajduje się w tej samej kategorii niskiej wartości odżywczej, jak sałaty jasne. Nie przejmuj się, większość z nas popełnia ten błąd.
Czytając ten artykuł dowiesz się, że właściwości odżywcze sałaty rzymskiej są co najmniej imponujące!
Najpierw kilka ciekawych informacji na temat sałaty rzymskiej:
* Jedna głowa sałaty rzymskiej zawiera 206 mg wapnia (około 21% ZDS). Zmiksuj ją z owocami bogatymi w wapń, takimi jak papaja oraz ze szpinakiem, a otrzymasz więcej wapnia niż pijąc mleko.
* Spożywając jedynie 30 gramów świeżej sałaty rzymskiej dostarczamy organizmowi 49% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Trudno w to uwierzyć, ale sałata rzymska zawiera więcej prowitaminy A (beta-karoten) niż marchewka, która ma tylko 40%. Cała głowa sałaty rzymskiej zawiera 182% ZDS. Wyobraź sobie, ile beta-karotenu spożyłbyś pijąc sok z dwóch głów sałaty rzymskiej w połączeniu z marchwią?
* Sałata rzymska zawiera duże ilości witaminy C a jednocześnie jest także wspaniałym pożywieniem, które pomaga zachować zdrowie serca i układu krążenia. Ale nie tylko dzięki witaminie C utrzymuje ten układ w zdrowiu, pomocna jest również duża ilość witaminy K.
* Pomaga chronić przed alergiami, w tym astmą, ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego (folianów).
* Jedna głowa sałaty rzymskiej zawiera 44% ZDS na niezbędne tłuszcze omega-3.
* Zjadaj sałatę rzymską jak najszybciej, aby zminimalizować utratę składników odżywczych. Zielone warzywa liściaste, w tym sałata rzymska, zaczynają tracić wartości odżywcze natychmiast po zbiorze.
* Jedna głowa sałaty rzymskiej zawiera 6 mg żelaza, dodając znaczną jego ilość do wymogów codziennej diety wegetarian i wegan.
* Jest bogata w witaminy z grupy B:
- Tiamina (B1) – 38% ZDS
- Ryboflawina (B2) – 32% ZDS
- Niacyna (B3) – 12% ZDS
- Kwas pantotenowy (B5) – 18% ZDS
- Pirydoksyna (B6) – 36% ZDS
- Kwas foliowy (foliany) (B9) – 213% ZDS
* Dla osób, które mają problemy z nerkami lub tarczycą, warto dodać sałatę rzymską do codziennej diety, zarówno poprzez sałatki, jak i soki, ze względu na niski poziom kwasu szczawiowego. Jeśli masz problemy z kamieniami nerkowymi ze szczawianu wapnia, to wyciskanie soku, miksowanie, lub inny sposób jedzenia sałaty rzymskiej może być dobrym wyborem, zamiast innych zielonych warzyw liściastych, ponieważ zawiera bardzo niską ilość tego składnika.
* Jaśniejszy kolor sałaty rzymskiej zwodzi nas i prowadzi do myślenia, że nie jest to „super zielenina” (ang. super green), ale w rzeczywistości nią jest! Ta liściasta zielenina o średnim kolorze jest bogata w minerały. Jedna głowa zawiera miedź (33% ZDS), magnez (22% ZDS), mangan (42% ZDS), fosfor (27% ZDS), potas (33% ZDS), selen (5% ZDS) i cynk (13% ZDS).
Jak wybierać: kupuj sałatę rzymską z upraw ekologicznych i próbuj nie kupować pakowanych, ponieważ większość ciemno-zielonych liści jest wtedy zdejmowanych. Próbuj kupować sałaty rzymskie o większych rozmiarach, z ciemniejszymi liśćmi, w sklepach z naturalnymi produktami spożywczymi. Badania naukowe wykazują, że zewnętrzne liście mają najwyższy poziom fitoskładników i przeciwutleniaczy.
Miłość do rzymskiej (porcja 700-800 ml)
składniki:
- 2 głowy sałaty rzymskiej
- 1 duża cytryna
- 2,5 cm świeżego kłącza imbiru lub korzeń kurkumy
- 1 zielone jabłko
- 3 szklanki szpinaku, kolendry lub pietruszki
Wskazówki:
Włóż wszystkie składniki do wyciskarki do soków. [Uwaga: należy stosować odpowiednie urządzenie do wyciskania soku z zieleniny np. wyciskarki do soków – dwuślimakowe – przyp. red.]
Czy można zmiksować w blenderze? Tak, ten przepis może być przygotowany w taki sposób, ale należy pomniejszyć ilość składników o połowę!
Ten tonik pomoże również wyeliminować wzdęcia oraz pomoże w przypadku obrzęku dłoni, stóp lub twarzy. To naturalny środek moczopędny. I nie zapominajmy, możemy również jeść sałatę rzymską trzy lub cztery razy w tygodniu w sałatkach. Albo rób to, co my: zmieszaj sałatę rzymską z młodą zieleniną w swojej codziennej sałatce.
Autor: Linda Kordich
Źródło: http://www.sunwarrior.com/